Jak grać w kasynie: systemy i strategie obstawiania

Dlatego wielu graczom, zwłaszcza początkującym, nie jest łatwo zorientować się, którą z nich zastosować w danej sytuacji. Czy powinniśmy stosować system zakładów pozytywnych czy negatywnych? Czy zalety strategii Martingale naprawdę przeważają nad jej wadami? O tym i o wielu innych rzeczach będzie mowa w tym przewodniku.

Progresja pozytywna i negatywna

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest pozytywna i negatywna progresja w zakładach. System pozytywnej progresji opiera się na zmniejszaniu zakładu po przegranej i zwiększaniu go po wygranej. I na odwrót: używając taktyki negatywnej progresji powinieneś zwiększyć swój zakład po przegranej i zmniejszyć go po wygranej.

Większość systemów opiera się na różnych odmianach tych dwóch strategii, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wady i zalety każdej z nich.

Pozytywna progresja

Zalety
– Jeśli zamierzasz grać przez krótki lub ograniczony czas, jest to jedna z najbardziej efektywnych strategii i może czasami generować dobre zyski.

– Większość twoich zakładów została już wygrana przez kasyno, więc nawet jeśli przegrasz, tracisz pieniądze, które nie złożyły się na twój początkowy bankroll.

Wady
– Ponieważ przewaga kasyna jest statystycznie zawsze większa niż gracza, taka taktyka jest zazwyczaj nieskuteczna w długich grach. Pamiętaj, że masz niewielki lub żaden wpływ na wynik gry i nic nie możesz zrobić z przewagą kasyna. Wszystko co musisz zrobić, to liczyć na swoje szczęście.

– Z pewnością zwycięskie passy będą przeplatać się z przegranymi, co sprawi, że taka gra będzie dość nerwowa. Jeśli więc nie potrafisz sobie z tym poradzić, to strategia pozytywnej progresji nie jest dla Ciebie.

Progresja negatywna

Zalety
– Całkiem skuteczny sposób na wyrównanie strat.

– Może przynieść zyski w krótkim okresie czasu.

Wady
– Nic nie jest w stanie zagwarantować, że passa porażek szybko się skończy. Należy pamiętać, że w hazardzie, poprzedni zakład nie ma wpływu na wynik przyszłego. Tak więc ta strategia może być dość ryzykowna!

– Nic też nie stanie się na korzyść kasyna. Jeśli więc użyjesz progresji negatywnej, Twoje szanse są dokładnie takie same.

– Pamiętaj, że strategie pozytywnej i negatywnej progresji opierają się na zwycięskich seriach, które statystycznie są anomalią.

Strategia Martingale

System Martingale oparty jest na negatywnej progresji, gdzie podwajasz zakład po każdej przegranej. Chodzi o to, aby odzyskać swoje straty (i, oczywiście, wygrać trochę) poprzez zwiększenie wielkości zakładu. Oczywiście, strategia Martingale nie zwiększy Twoich szans na wygraną – to tylko system obstawiania, nic więcej. Działa to najlepiej w grach, które pozwalają na obstawianie podziału 50/50, jak ruletka. Chociaż w niektórych przypadkach może być również stosowany w grach z innymi rodzajami zakładów.

Przykład tego, jak Martingale ruletka działa w następujący sposób: Możesz postawić €10 na czerwonym i przegrywasz. Twój następny zakład powinien wtedy wynosić 20€. Jeśli przegrasz ponownie, postaw 40 €. Wygrałeś! Więc tracisz € 30, ale wygrywasz € 80. Twoja wypłata netto wynosi zatem 50€.

Zalety
– Jest łatwy w użyciu w zwykłej grze, ponieważ nie trzeba stosować żadnych skomplikowanych formuł matematycznych: wystarczy podwoić zakład po każdej przegranej.

– Możesz osiągnąć dobre krótkoterminowe zyski przy stołach z wysokim limitem.

– Wybierasz swoją własną wielkość zakładu bazowego, więc w końcu masz kontrolę nad ilością pieniędzy, które stawiasz. Twój zakład może być wysoki lub niski – decyzja należy do Ciebie.

Wady
– Po osiągnięciu limitu stołu, nie możesz już podwoić zakładu, a tym samym tracisz szansę na odzyskanie tego, co przegrałeś. Przynajmniej w ten sposób.

– Nagroda nie jest równoważna z ryzykiem. Ostatecznie, kwota wygranych, które można uzyskać przy użyciu strategii Martingale jest stosunkowo niewielka. I pamiętaj, że poważnie ryzykujesz dużą część swojego bankrolla.

– Będziesz potrzebował nieograniczonego lub naprawdę dużego bankrolla, aby zagwarantować sobie sukces.

System haseł

System Paroli jest dokładnym przeciwieństwem systemu Martingale: tutaj strategia oparta jest na pozytywnym progresie. Musisz podwoić swój zakład za każdym razem, gdy wygrasz i wrócić do podstawowego zakładu po przegranej. Podobnie jak inne strategie progresywne, system Paroli jest dobry, ponieważ kiedy stawiasz duży zakład, w zasadzie robisz to za pieniądze kasyna. Mało prawdopodobne jest również, że będziesz ryzykował duże straty, nawet jeśli gra nie wyjdzie.

Zalety
– Nie musisz ścigać swoich strat, więc nie musisz ryzykować dużych zakładów z twojego bankrolla.

– Ta strategia jest agresywna i pozwala konkurować z kasynem.

– Odnosisz szczególne korzyści ze swoich zwycięskich pass.

– System Haseł nie wymaga szczególnie dużej sumy pieniędzy do wdrożenia.

Wady
– Abyś mógł wygrać, musi wystąpić zwycięska passa.

– Ta strategia jest dobra tylko dla krótkoterminowych zysków, ponieważ zwycięskie passy rzadko składają się z więcej niż dwóch lub trzech wygranych.

System D’Alambera

System D’Alambera jest kolejnym przykładem strategii negatywnej progresji. Jest on podobny do Martingale, ale różni się w jednym kluczowym aspekcie: zamiast podwajać zakład po przegranej, należy zwiększyć go o jedną jednostkę. Jeśli wygrasz, zmniejsz ją o jeden. Wielkość jednostki musi być ustawiona przed rozpoczęciem gry i nie ulega później zmianie.

Przyjrzyjmy się przykładowi gry w ruletkę z wykorzystaniem systemu D’Alamber:

Stawiasz 1€ w pierwszej rundzie i przegrywasz. Więc w drugiej rundzie musisz postawić 2€. Ponownie nie udało ci się. Następny zakład to 3€. Tym razem wygrywasz, więc w czwartej rundzie musisz obniżyć stawkę o jedną jednostkę – 2 €. Przegrywasz. Musisz ponownie postawić 3 €. Teraz zwycięstwo należy do Ciebie. Masz więc wygraną netto w wysokości €7, nawet jeśli wygrałeś tylko w dwóch z pięciu rund.

Zalety
– Minimalizujesz ryzyko, w porównaniu z systemem Martingale. Jeśli chcesz grać strategią z negatywną progresją, ale obawiasz się możliwości dużych strat, które mogą wystąpić w Martingale, system D’Alambera może być odpowiedni dla Ciebie.

– Taki system jest łatwy w obsłudze.

Wady
– Nie będziesz w stanie odzyskać całej straty w jednej rundzie.

– Istnieje szansa, że przy złej serii osiągniesz limit stołu i nie będziesz w stanie odzyskać wygranej.

– System D’Alamber wiąże się z niewielkim ryzykiem, ale mało prawdopodobne jest, abyś dużo wygrał.

Dodaj komentarz