Choroby zboża podsumowanieSprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, by zabiegi fungicydowe choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Marynowski 2019-10-17

Teraz nieomalże rok po ślubie zostali tatami powabnej córeczki, i po dwóch latkach chłopca.

Najnowsze artykuły:

Top